پیشنهاد ویژه
پیشنهاد ویژه

روندهای دیجیتال و بازاریابی اشلی فریدلین 2021

طی 10 سال گذشته من روندها و تحولات دیجیتال و بازاریابی را انتخاب کرده ام که معتقدم صنعت و برنامه ریزی و تفکر دیجیتال / بازاریابی را در سال آینده شکل می دهد. p >

من توصیه می کنم برای پیش بینی کارشناسان ما در مورد رشته های بازاریابی دیجیتال مانند داده ها و تجزیه و تحلیل ها ، مشتری ، از Trends Hub Econsultancy استفاده کنید. تجربه ، تجارت الکترونیکی ، تبلیغات دیجیتال ، جستجو ، رسانه های اجتماعی و B2B.

و شما می توانید در تاریخ 26 ژانویه در ساعت 3 بعد از ظهر به وقت گرینویچ به من بپیوندید و در مورد آنچه 2021 در فروشگاه خود ارائه می دهد ، شامل یک صفحه از بازاریابان مارک ، صحبت کنید. اینجا ثبت نام کنید .

در اینجا ده روند من برای سال 2021 آورده شده است:

 1. دو برابر شدن تغییر شکل دیجیتال
 2. سال اتصال مجدد
 3. عدم تمرکز بازگشت
 4. فناوری تنظیم می شود
 5. آموزش ضروری
 6. بازاریاب افزوده
 7. تجربه سریع ، تجربه آهسته
 8. تجارت زنده
 9. هر دو گرایی دیجیتال
 10. حقیقت ناخوشایند دیجیتال

1. دو برابر شدن در تغییر شکل دیجیتال

تحول دیجیتال یک روند عظیم است که من در سالهای گذشته به آن پرداخته ام و در واقع ، اصطلاح Econsultancy می تواند ادعا کند که محبوبیت دارد ، اگر اختراع نباشد ، تقریباً یک دهه پیش. ویروس کرونا ویروس بسیار دور از موارد جدید ، ضرورت جدیدی را برای تحول دیجیتال ایجاد کرده است که برای بسیاری از مشاغل وجودی است.

همه گیری روندهای دیجیتالی را تسریع کرده است که ما پنج تا ده سال در حال انجام بودیم. یک مطالعه Twilio از 2569 شرکت منتشر شده در تابستان گذشته نشان داد که ، به طور متوسط ​​، COVID-19 شش سال استراتژی ارتباط دیجیتال خود را تسریع می کند. مک کینزی داده هایی را به اشتراک گذاشت که نشان می داد در سه ماه سال 2020 ، میزان نفوذ تجارت الکترونیکی ایالات متحده به همان اندازه که در ده سال گذشته رشد داشته است ، و در تجارت الکترونیکی انگلیس به جز مواد غذایی ، با 40٪ افزایش جهش از پنج سال رشد پیش بینی شده.

سال 2020 تحول دیجیتال در تغییر کاربری به روش های دیجیتالی کار مشاهده شد. این امر در فرهنگ و روند نیز تأثیر داشت. بسیاری از شرکتها ، به ویژه شرکتهای بزرگ ، ممکن است خود را در توانایی انطباق هنگام اجبار متعجب کنند و این ممکن است به آنها اطمینان دهد که از طریق تغییراتی که در سال 2021 و بعد از آن اتفاق می افتد ، رانندگی کنند.

سرمایه گذاری در فناوری ، زیرساخت های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال ، البته در سال 2021 ادامه خواهد داشت اما بیشترین سرمایه گذاری در تحول دیجیتال در سال جاری در توانایی ها ، به ویژه افراد و مهارت ها است که می تواند عملکرد جدیدی (و اغلب ، مدل تجاری. همانطور که در سال 2013 نوشتم ، تحول دیجیتال در واقع تحول تجاری است. کل صنایع درگیر تبدیل پیشنهادات خود به بازار در طول سال 2021 خواهند بود:

 • خرده فروشان و سایرین ، همه در تجارت الکترونیکی شرکت خواهند کرد.
 • مارک ها و تولیدکنندگان ، از جمله B2B ، همچنین مسیرهای دیجیتال و تجارت الکترونیکی مستقیم به مشتری را در بازار اولویت می دهند.
 • شتاب کسب و کارهای رسانه ای از رسانه های فیزیکی و مدل های تأمین شده توسط تبلیغات به سمت پیشنهادات دیجیتال و اشتراک / عضویت افزایش خواهد یافت.
 • رویدادها ، آموزش ، آموزش … همه به سمت گزاره های دیجیتالی / فیزیکی “ترکیبی” حرکت می کنند.

2. سال اتصال مجدد

در روند سال گذشته ، من در مورد تلاش یک دهه مارک ها برای بازسازی اعتماد صحبت کردم که تحقیقات تأیید می کند از بین رفته است: “بنابراین برای ایجاد مارک های معتبر ، باید مراقب باشیم که بیش از حد به ماشین ها ، داده ها و اتوماسیون اعتماد نکنیم. ، اما به دنبال برقراری ارتباط مجدد در سطح انسانی تر باشید. ”

همانطور که مشخص شد ، سال 2020 سال فاصله ، بیگانگی و قطع ارتباط بود. در نتیجه ، 2021 بیشتر بر اتصال ، تعلق و گردهمایی متمرکز خواهد شد. “Community” یکی از 3C های کتاب dotcom در اواخر دهه 1990 همراه با محتوا و تجارت بود ، اما 2021 شاهد بازگشت مجدد جامعه خواهیم بود. حتی هری و مگان نیز با معامله Spotify برای تهیه پادکست هایی “ایجاد می کنند که جامعه را از طریق تجربیات ، روایت ها و ارزش های مشترک ایجاد می کنند”.

ما شاهد احیای مجدد “جامعه” در فرم های دیجیتالی به عنوان راهی برای مارک ها و مشاغل برای ارتباط و تعامل با چشم اندازها و مشتریان به روشی شخصی تر ، انسانی و همدلانه خواهیم بود. 2020 شاهد فاصله جمعی بود اما احیای برخی جوامع ، به ویژه جوامع محلی را نیز شاهد بود. جوامع دیجیتالی سال 2021 نسبت به گذشته “محافظ” تر خواهند بود: دارای نظم بیشتر ، کنترل کیفیت تر ، خصوصی تر ، صمیمی تر و کوچکتر از رسانه های اجتماعی عمومی دهه های گذشته.

تیم های حاضر در VOLUME و VIDA اخیراً عبارت “ را ایجاد کردند > “که عوامل محرک طولانی مدت و شتاب دهنده های اخیر مدل های تجاری مبتنی بر جامعه را برجسته می کند. “مستقیم به جامعه” اغلب در کنار “مستقیم به مصرف کننده” قرار می گیرد که در سال های اخیر روندی معمول داشته است.

برای مثال در B2C ، معتادان پای زیبایی یک گروه فیس بوک برای علاقه مندان به لوازم آرایشی و طرفداران برند Beauty Pie است. . اما این یک گروه کوچک و بسته است و پرسشنامه پیوستن به دنبال اولویت بندی کیفیت بیش از کمیت است.

در B2B ، 2021 نه تنها در بازارهای متمرکزتر ، خاص صنعت ، برای اتصال خریداران و فروشندگان بلکه در جوامع حرفه ای خصوصی برای به اشتراک گذاشتن ، یادگیری ، پشتیبانی و تجارت با یکدیگر در فضاهای مورد اعتماد افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال ، “” رشد خوب “انجمن Digital Boost در انجمن صنفی پشتیبانی می شود ، مشاغل و کارآفرینان زنانه.

good growth guild group

2021 جوامع دیجیتالی با مارک بیشتری مانند اینها را مشاهده می کند که بر ارتباط و تعامل عمیق تر و با کیفیت تر بین اعضا تمرکز دارند. هدف بازاریابی مربوط به مقیاس یا دسترسی نیست بلکه ارتباطات معنی دار و صمیمیت مشتری است.

اگر با خوش بینی ، سرگرمی ، لذت ، سرگرمی و حتی شوخ طبعی به عنوان پادزهر آنچه قبلاً انجام شده است ، ایجاد شود ، این روند اتصال مجدد آسان تر است. در حالی که بازاریاب ها باید با دقت در اینجا گام بردارند ، این فرصت های خلاقانه ای را برای کاهش فراهم می کند ، که توسط آگهی عالی “ AA احساس می کنید؟ این امر را نشان می دهد.

3. تمرکززدایی برگشت

طی دهه ها الگوی چگونگی استفاده از فناوری از متمرکز (به عنوان مثال رایانه های اصلی) به غیرمتمرکز (رایانه های شخصی) به متمرکز (سرورهای وب با “مشتری های نازک”) تبدیل شده است. قدرت طی دهه گذشته به سیستم عامل های ‘Big Tech’ متمرکز شده است. اما سال 2021 نقطه عطفی برای بازگشت نیروهای تمرکززدایی است.

اثرات تمرکز زدایی از سالهای 2021 به طرق مختلفی احساس خواهد شد. بدیهی است که ما از راه دور کار خواهیم کرد ، حتی اگر نه تمام وقت. آینده کار ترکیبی از دیجیتال و فیزیکی خواهد بود. اما COVID-19 هژمونی دفتر مرکزی دفتر را شکسته است ، نه فقط به عنوان یک مکان اصلی کار بلکه به عنوان یک روش کار که اغلب به جغرافیا یا کار در دفتر محدود می شود ساعت ها. کار غیر متمرکز بوده است: تقریباً در هر مکان و هر زمان پراکنده و اتمی شده است. کار از راه دور ، بهداشت از راه دور ، آموزش از راه دور … ساختارهای متمرکز و سفت و سخت با سرعت بیشتری از سال 2021 جدا خواهد شد.

همچنین داده ها را به طور فزاینده ای به لبه شبکه ها و دور از مرکز خواهیم دید. این با افزایش قدرت تلفن های همراه ، حرکت سریع به ابر و سرعت های بالاتر از پهنای باند بی سیم از جمله 5G امکان پذیر است. این امر بر روی برنامه ها ، محصولات و سرویس هایی که برای مشتریان خود ایجاد می کنیم تأثیر می گذارد و امکان محلی سازی ، شخصی سازی ، سرویس های نظیر به نظیر و پاسخگویی در زمان واقعی را به شما می دهد. موبایل غالب خواهد بود.

در شبکه های اجتماعی ، مارک زاکربرگ در سال 2019 خود اعلام کرد که این تغییر به سمت تجربیات کمتر متمرکز و عمومی است چشم انداز شبکه های اجتماعی :” طی 15 سال گذشته ، فیس بوک و اینستاگرام به افراد کمک کرده است تا در معادل دیجیتال یک میدان شهر با دوستان ، جوامع و علایق خود ارتباط برقرار کنند. اما مردم همچنین به طور فزاینده ای می خواهند به صورت خصوصی در معادل دیجیتال اتاق نشیمن متصل شوند. ”

اما این روند امثال فیس بوک را نیز تهدید می کند زیرا یک پلت فرم متمرکز است. صاحبان رسانه در سال 2021 بیشتر در مورد اعتماد خود به اشخاص ثالث مانند فیس بوک و گوگل س questionال می کنند. Future plc and رسانه Vox هر دو اخیراً اولین مورد خود را اعلام کردند سیستم عامل های داده های طرفین با بیان اینکه آنها به زودی “بیشتر از مکانیسم های هدف قرار دادن شخص ثالث از طریق هدف قرار دادن مخاطبان شخص اول درآمد کسب خواهند کرد.” واشنگتن پست اخیراً اولین ناشری است که تأیید می کند میز تجارت را تصویب می کند چارچوب متحد ID 2.0 در نشانه ای دیگر از شورش علیه قدرت متمرکز سازی “Big Tech”.

مسلماً به عنوان بازاریاب ، عدم تمرکز کار و دیگران تحت تأثیر قرار خواهیم گرفت. اما تکامل فناوری بازاریابی همچنین به سمت عدم تمرکز با ابزارهای “بدون کد” است که امکان افزایش قابلیت های سلف سرویس را به تیم های بازاریابی می دهد. و حرکت به سمت تمرکز زدایی با تغییر دور از تجارب عمومی به تجربه های سفارشی تر و شخصی تر که مدتی است به صورت دیجیتال در تلاشیم ، مشابه است. همچنین این امر برای حرکت مداوم به سمت روشهای چابک کار در بازاریابی بسیار مهم است.

سرانجام ، این روند به سمت “لبه ها” و به دور از تمرکز ، باید خبر خوبی در حمایت از تلاش ها برای ایجاد تنوع بیشتر باشد ، نه تنها در تیم های ما بلکه در طیف وسیعی از ایده ها و ورودی هایی که می توانیم برای بازاریابی ارائه دهیم. این امر همچنین به میزان توزیع و تفکیک پذیری یادگیری و تصمیم گیری کمک خواهد کرد.

4. فناوری تنظیم می شود

2020 شاهد گرمای نظارتی واقعاً در GAFA (گوگل ، اپل ، فیس بوک ، آمازون) از جمله جلسه استماع کنگره با چهار مدیرعامل ، “امپراتورهای اقتصاد آنلاین” بودیم. کمیته فرعی ضد انحصاری دادگستری مجلس به آنها گفت که آنها “بیش از حد قدرت” دارند ، سخنرانی های سیاسی را سانسور می کنند ، اخبار جعلی را پخش می کنند و موتورهای اقتصاد آمریکا را “می کشند”. نیویورک تایمز از این موضوع به عنوان “لحظه Big Tobacco” فناوری یاد کرد.

اما این تنها آغاز کار بود و در سال 2021 جنگ های زیادی آغاز خواهد شد که تأثیر زیادی در دیجیتال و بازاریابی در سطح جهان خواهد داشت:

 • Google با پرونده ضد انحصاری توسط گروهی از ایالت های ایالات متحده به رهبری تگزاس روبرو شده است که این شرکت را به شارژ بیش از حد ناشران متهم کرده و سو power استفاده از قدرت خود در تبلیغات . گوگل متهم به تبانی با فیس بوک در یک سری معاملات برای تحکیم بازار خود است قدرت غیرقانونی به طور جداگانه گروه دیگری از ایالات ایالات متحده علیه گوگل به دلیل موقعیت غالب آن در جستجو شکایت کرده است. بیش از یک سال پیش YouTube برای جبران ادعاهای FTC مبنی بر جمع آوری اطلاعات شخصی کودکان بدون رضایت والدین ، ​​170 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد.
 • فیس بوک توسط دولت ایالات متحده کمیسیون تجارت فدرال (FTC) دفتر رقابت که خواستار تجزیه آن است. “هدف ما این است که رفتار ضد رقابتی فیس بوک را برگردانیم و رقابت را بازیابی کنیم تا نوآوری و رقابت آزاد رشد کند.”
 • اتحادیه اروپا دارای دو قانون جدید است که برای محدود کردن قدرت Big Tech پیشنهاد شده است: قانون خدمات دیجیتال و قانون بازارهای دیجیتال. سرویس های “دروازه بانان” و “ریشه دار” یا GAFA ، مورد بررسی ویژه ای قرار می گیرند از جمله بررسی سالانه نحوه برخورد غیرقانونی و مضر محتوا و افزایش نظارت بر رفتار ضد رقابتی. مجازات ها حداکثر 10 درصد از گردش مالی آنها در اروپا است.
 • سازمان رقابت و بازار انگلیس انگلستان در حال ایجاد واحد بازارهای دیجیتال است تا قوانینی سفارشی را برای Big Tech تنظیم کند و در صورت عدم رعایت آنها تا 10٪ از گردش مالی جهانی را مجازات کند. این در پاسخ به .
 • چین همچنین به طور فعال قدرت غول های فناوری خود را مهار می کند. در ماه نوامبر ، رگولاتورهای چینی شرکت fintech متعلق به علی بابا را مجبور کردند که شناور خود را بکشد و در ماه دسامبر ، در تلاش برای ایجاد یک اقتصاد اینترنتی “سالم” ، مقررات جدیدی را برای Tencent و ByteDance وضع کرد.
 •  
 •  

انگار که حملات نظارتی دولت کافی نبوده ، بیگ تک نیز به خود روی آورده است. فیس بوک یک سری تبلیغات روزنامه های تمام صفحه ای که به اپل تغییر می کنند برای تغییرات بعدی در iOS 14 که به موجب آن آنها چارچوب شفافیت رهگیری برنامه (ATT) خود را که از کاربران می خواهد برای ردیابی انتخاب کنند ، اعمال می کنند. تبلیغات فیس بوک ادعا می کرد که آنها در برابر مشاغل کوچکی هستند که از خدمات آنها استفاده می کنند و تحت تأثیر منفی قرار می گیرند. سپس یک مجموعه پیگیری از تبلیغات متمرکز بر چگونگی تغییر ویژگیهای جدید اپل به اینترنت همانطور که می دانیم ” مجبور کردن وب سایتها و وبلاگها برای شروع شارژ هزینه اشتراک شما. تیم کوک ، مدیرعامل اپل ، پاسخ داد:

برای اکثر ما انسانهای فانی ، نمی توانیم عقب بایستیم و تماشا کنیم که Titans of Tech چگونه آن را با تنظیم کننده ها و یکدیگر کنترل می کند. این سالها به درازا خواهد کشید و لابی های شدیدی در مورد 2021 و بحث های معتبر از هر طرف وجود خواهد داشت.

با این حال ، پیامدهای زیادی برای همه ما در سال 2021 وجود دارد.

با توجه به نکته عملی ، اگر برنامه iOS دارید ، باید با برچسب جدید حریم خصوصی استاندارد اپل در فروشگاه برنامه مطابقت داشته باشید تا در یک نگاه توضیح دهید که چه اطلاعاتی را از کاربران جمع آوری می کنید. در اوایل سال 2021 همچنین برای درخواست اجازه باید از AppTrackingTransparency Framework استفاده کنید. برای ردیابی کاربر و دسترسی به شناسه تبلیغاتی دستگاه. پس از اجرایی شدن این امر ، شما همچنین باید رویکردهای هدف یابی آگهی خود را بازبینی کنید تا ببینید آیا به دنبال کاهش داده های اپل ، به اصلاح و به روزرسانی نیاز دارند.

به دنبال Brexit ، انگلستان هنوز امیدوار است که اتحادیه اروپا تصمیم “کفایت داده” را صادر کند که قوانین محافظت از داده انگلیس را با قوانین خود ، از جمله GDPR معادل می داند. این کار مطابقت در مناطق انگلستان و اتحادیه اروپا را بسیار آسان می کند اما هنوز توافق نشده است. در حال حاضر ، از اول ژانویه 2021 ، چهار ماه فرصت وجود دارد که می تواند دو ماه دیگر تمدید شود ، در این داده ها می توانند به همان شکل فعلی تبادل شوند ، به شرطی که انگلیس تغییری در قوانین محافظت از داده خود ایجاد نکند. ساعت در حال تیک زدن است و این یکی از ساعت های تماشای است.

سوال بزرگتر در اینجا ، و سوالی به عنوان مارک ها و بازاریاب ها که باید در سال 2021 موضع گیری کنیم ، در مورد حریم خصوصی است. فیس بوک در حال استفاده از داده های شخصی برای بهبود اثربخشی بازاریابی و کمک به تجارت است. آیا این چیزی است که شما به عنوان بازاریاب به آن اعتقاد دارید و باید حق داشته باشید؟ یا آیا نام تجاری شما تا حدی از حریم خصوصی است که آماده حفاظت از آن هستید حتی اگر به بازده بازاریابی سرمایه شما آسیب برساند؟ سال 2021 است و زمان جانبداری است.

5. دستورالعمل یادگیری

2020 مطمئناً ما را یاد بگیریم که خود را انطباق دهیم ، چه بخواهیم و چه نخواهیم. سرعت تغییر در بازاریابی قبلاً شدید بود. شاید تعجب آور نباشد که “توانایی پذیرش تغییر” توسط 90٪ بازاریابان برای موفقیت در حرفه بازاریابی در Econsultancy مهم ارزیابی شده است مهارت های بازاریاب مدرن تحقیق.

شرایط اقتصادی سخت 2021 پیامدهای متفاوتی در یادگیری و رشد مهارت در بازاریابی دارد. از یک طرف ، ممکن است سرمایه گذاری در آموزش توسط سازمان ها برای صرفه جویی در هزینه ، از اولویت خارج شود. از سوی دیگر ، با توجه به کاهش بودجه ، توقف استخدام و تعدیل نیرو ، فشار بر مشاغل برای پاداش دادن و ایجاد انگیزه در استعداد بازاریابی باقی مانده با سرمایه گذاری در حرفه خود از طریق آموزش و توسعه وجود دارد.

در عمل ، از نظر یک سازمان ، 2021 شاهد برندگان در اقتصاد خواهد بود که به شدت در یادگیری و استعداد سرمایه گذاری می کنند و این باعث می شود که آنها در میانه و بلند مدت حتی جلوتر از عقب مانده ها بروند. همین امر برای سرمایه گذاری در رسانه ها و بازاریابی مارک ها به طور کلی صادق است. p >

با این وجود ، با توجه به شرایط سخت و رقابتی برای مشاغل ، سرمایه گذاری در یادگیری و توسعه خود از نظر شخصی به عنوان بازاریاب در سال 2021 ضروری است.

در Econsultancy شاهد افزایش زیادی تقاضا از سوی شرکتهای “برنده” هستیم که مشتاق استفاده از فرصت هستند و قابلیت های دیجیتالی خود را توربوشارژ می کنند . اما ما به همان اندازه افزایش در افرادی را دیده ایم که از طریق Mini MBA در بازاریابی آماده اند تا در آموزش بازاریابی خود سرمایه گذاری کنند. و افزایش 54 درصدی سالانه در افراد ، نقاط قوت و ضعف دانش بازاریابی دیجیتال خود را از طریق شاخص مهارت های دیجیتال .

آموزش زنده ، آنلاین. منبع: مشاوره اقتصادی

مهارت های بازاریابی دیجیتال که بیشترین تقاضا را دارد شامل: داده ها (از جمله تجزیه و تحلیل ، فعالیت های بازاریابی ، martech ، تنظیم فرآیند و غیره) ، تجربه مشتری (سفرها ، نقشه برداری ، اندازه گیری و بهینه سازی و غیره) ، بازاریابی محصول ، بازاریابی چابک ، بازاریابی محتوا ، و بهبود ROI (اندازه گیری ، اثربخشی و غیره).

اما این فقط مهارت نیست. ذهنیت نیز به همان اندازه مهم است. در واقع ، داده های تحقیقاتی Econsultancy برای اصول ذهنیت بازاریابی نشان داد که 73٪ بازاریابی VP ها معتقدند ذهنیت برای موفقیت مهمتر از تجربه یا تخصص خاص است. یک ذهنیت بازاریابی مدرن با این ویژگی مشخص می شود:

 • داشتن توانایی پذیرش تغییر.
 • باز بودن برای یادگیری جدید.
 • توانایی تفکر انتقادی و خلاقانه.
 • باز بودن و توانایی کار و همکاری از طریق تیم های چند کاره.
 • مطابقت داشتن ارزشهای اخلاقی با ارزشهای سازمان.

بین سازگاری و اشتهای یادگیری ارتباط طبیعی وجود دارد. همانطور که Econsultancy در چگونه بازاریابان بهترین راهنمای عمل را یاد می گیرند توضیح می دهد: “برای موفقیت در یک محیط پیچیده و فزاینده ، بازاریاب ها چاره ای ندارند. اما برای تسلط بر توانایی سازگاری ، یادگیری و استفاده از دروس جدید. ”

در سال 2021 ، بازاریابان و متخصصان دیجیتال باید بیش از هر زمان دیگری در یادگیری و توسعه خود سرمایه گذاری کنند. اگر خوش شانس باشید این کار را از کارفرمای خود دریافت خواهید کرد ، اما اگر این کار را نکنید خودتان باید ابتکار عمل را بر عهده بگیرید.

6. بازاریاب افزوده

بخشی از فرصتهای یادگیری و توسعه خود برای بازاریابان و متخصصان دیجیتال در سال 2021 “تقویت” خود با استفاده از قدرتهای جدیدی است که توسط ابزارها و فن آوری های نوظهور امکان پذیر شده است.

البته هوش مصنوعی برای سالهای متمادی یک کلید واژه بوده است ، اما ما شروع به دیدن ‘AI مصنوعی’ می کنیم که بخشی معنادار از آنچه در بازاریابی امکان پذیر است ، می شود. بیش از 2021 به طور معمول “به طور معمول” به ویژه در ابزارها و سیستم عامل های Martech (فن آوری بازاریابی) تبدیل خواهد شد.

اسکات برینکر “ دهه بازاریاب افزوده ” را بشارت می دهد. رشد بازاریابی “بدون کد” که در آن به طور روزافزونی توانمند می شویم: “در martech ، بسیاری از بازاریابان محصولات اتوماسیون بازاریابی و برنامه های سفر مشتری را بدون این که حتی بدانند معماری چنین تجربیات پیشرفته مشتری نیاز به یک تیم مهندسین نرم افزار دارد که بیش از حد سالها پیش اکنون کشیدن و رها کردن است. ”

از بسیاری جهات این ثمری است که من در سال 2014 با عنوان “ بازاریابی به عنوان یک سرویس (MaaS) “: “اگر بتوانیم بلوک های ساختمانی درست ، از جمله داده ها ، دارایی های محتوا ، قوانین و منطق را ایجاد کنیم ، می توانیم بازاریابی” ترکیبی “ایجاد کنیم که در نوع خود بی نظیر است. اعدامهای گسسته ، در عین حال مقیاس پذیرتر ، کارآمدتر و سریعتر برای اجرا. ”

با حرکت به سمت تمرکززدایی و روشهای چابک تر کار ، منطقی است که بازاریابی به سلف سرویس بیشتری برسد. تجارب و اجرای بازاریابی در یک بستر وسیع تر به برنامه های کاربردی تبدیل می شوند. با این وجود ، با توجه به اینکه این چشم انداز توانمند است ، ما به “آزادی درون مرزها” نیاز خواهیم داشت ، یعنی چارچوب ها ، فرایندها و محافظ های امنیتی برای اطمینان از اینکه کیفیت و ثبات به عنوان بخشی از این آزادی بازاریابی آسیب نمی بیند.

نمونه هایی از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای توانمندسازی بازاریابان در سال 2021 عبارتند از: Snazzy.ai برای تولید خودکار کپی ، Be Beautiful.ai برای ایجاد ارائه ها ، و بدیهی است.ai برای تجزیه و تحلیل داده ها و یادگیری ماشینی.

در سالهای آینده ما از موارد استفاده عملی در بازاریابی به سمت مدل سازی آینده و استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به تصمیم گیری بازاریابی حرکت خواهیم کرد. همانطور که اسکات می گوید ، “شبیه سازی به عنوان یک ابزار استراتژی به طور فزاینده ای رایج خواهد شد ، با بازاریابان که می خواهند سناریوهای مختلف را درک کنند و از اقدامات آینده بینش بگیرند. […] در آینده ما برای آزمایش انگیزه نام تجاری و بازاریابی خلاق ، محتوا و ارتباطات خود از شبیه سازی با عوامل مصنوعی استفاده خواهیم کرد. […] با افزایش قدرت محاسباتی ، می توان میلیون ها سناریو را شبیه سازی کرد تا بینشی جهت دار نسبت به آنچه در دنیای واقعی ممکن است با افزایش سطح دانه بندی ایجاد کند ، فراهم کند. ”

7. تجربه سریع ، تجربه آهسته

تجربه مشتری ، همراه با داده و تحول دیجیتال ، یک روند بزرگ است که سالهاست در حال اجراست و برای سالهای آینده نیز پایدار خواهد ماند. اما به نظر می رسد که به طور فزاینده ای روشن است که برای موفقیت در تجربه ، آنها یا باید سرعت بیشتری بگیرند و در زمان واقعی قرار بگیرند و یا آگاهانه از سرعت بیشتری برخوردار می شوند تا بیشتر غوطه ور شوند و مورد توجه قرار گیرند.

این روند در سال 2014 با “ منحنی کوارتز آشکار شد > ” سپس سردبیر سردبیر کوین دلانی گفت: “مکانی بین 500 تا 800 کلمه مکانی است که شما نمی خواهید باشید زیرا کوتاه و سریع و متمرکز و قابل اشتراک نیست ، اما آنقدر طولانی نیست که بتواند یک بازده واقعی باشد. برای خوانندگان. “

تصویر” منحنی کوارتز “
شکل >

در آن زمان این به عنوان راهنمایی برای مقالاتی بود که برای مصرف دیجیتال نوشته شده اند. با این حال ، ما از آن زمان شاهد ظهور مارک های رسانه ای جدید مانند تأخیر تأخیر و لاک پشت رسانه ای که تمام گزاره های آن در مورد” روزنامه نگاری کند “است که نه در سرعت ، بلکه در عمق ، تأمل ، بررسی ، تجزیه و تحلیل رقابت می کند. ما شاهد ظهور سایر حرکات “کند” نیز مانند آشپزی ، مد و مسافرت هستیم.

با این حال ، ما همچنین می دانیم که تجارب باید سریع ، در صورت تقاضا ، فوری ، بدون دردسر انجام شوند و هر کلیک یا ضربه اضافی می تواند هزینه ای برای ما مشتریان داشته باشد. در جشنواره بازاریابی امسال فیس بوک بر اهمیت داشتن پنج شیر یا کمتر برای دستیابی از کشف محصول به پرداخت در تجارت اجتماعی / موبایل تأکید کرد.

در واقع ، بازی آخر تجربه های سریعتر نه فقط در زمان واقعی بلکه پیش بینی کننده است. ما در حال ورود به دوره “زندگی با کلیک صفر” هستیم. همانطور که پروفسور اسکات گالووی گفت ، همچنین در جشنواره بازاریابی ما صحبت کرد ، “انتخاب مالیات بر مغز ما است”. دستیارهای صوتی دیگر نیازی به کلیک یا ضربه ندارند. اما فناوری می تواند بر اساس آنچه در مورد ما می داند ، گام فراتر برود و فعالانه به ما توصیه کند چه کاری انجام دهیم یا بخریم.

ما قبلاً خوشحالیم که افرادی مانند Spotify ، Amazon ، Netflix و Google Maps را به ما توصیه می کنند. آمازون قبلاً در فروشگاه های خود “فقط از بازار خارج شده” تجربه پرداخت بدون تعامل را تجربه کرده است. Amazon Halo knows our biometrics and the built-in Tone feature can analyse how we feel by analysing our voice. And our Echo can speak to us. How long before it suggests actions to us rather than us having to initiate them?

You may also have noticed the move towards giving users greater control over the speed of their experience? Songs are being played slowed down, but podcasts, audio books and videos can be sped up.

For 2021, then, we should be thinking hard about the nature of the marketing and experiences we are delivering in the context of this increased polarisation between fast and slow. When should you be aiming for instant and when indulgent? And could you give your customers greater control over how they experience your brand?

8. Live Commerce

If you really want to see the future of technology adoption then China is the place to look. We wrote about China’s ‘live commerce’ trend a year ago. Live commerce is a combination of ecommerce and live streaming: hosts, often influencers or celebrities (called ‘Key Opinion Leaders’ in China), demonstrate a product and answer questions from a digital audience in realtime and viewers can immediately tap or click to buy the items.

Alibaba launched Taobao Live in 2016 but now Tmall, Pinduoduo and Douyin are all offering ‘live commerce’ – an industry estimated to be worth around $170bn in 2020, almost twice the value of the global movie business.

In 2021 live commerce is set to come West:

 • Ecommerce behemoth Amazon already offers livestreaming and video. Its new ‘Amazon Explore’ service is “an interactive livestreaming service that allows you to learn, shop, and discover new places right from your computer.”
 • Shopify, the booming ecommerce platform has done partnerships with Facebook/Instagram, Pinterest, YouTube and TikTok.
 • Facebook announced it is working with Anne Klein as one of its partner brands that will debut Facebook Shop’s live in-app shopping. Anne Klein will host a four-part series of live shopping events where the items can be purchased in-app on Facebook during the live stream.
 • Google announced ‘Shoploop’, an “entertaining new way to shop online”, that is clearly inspired by TikTok’s short-form video, as is Facebook’s Reels in Instagram. As yet Shoploop only allows you to save items for purchase via the merchant rather than directly in the app.
Anne Klein selected by Facebook to be among the first brands to debut live shopping events for the holiday season in 2020. Image: WHP Global

Messaging, one of my trends from last year, will also be an integral part of the live commerce experience and the West will be aping China’s super apps like WeChat here also. Facebook Shop will let you message a brand through WhatsApp, Messenger or Instagram Direct to ask questions, get support and track deliveries. Purchases within chat will follow.

Live commerce brings together many trends in one: social media, video, ecommerce, ‘shopatainment’, real time, messaging… expect plenty of experimentation and innovation over 2021.

9. Digital Bothism

A few months ago, Mark Ritson wrote about the need for ‘Marketing Bothism’ in his column for our sister brand Marketing Week. You can hear him explain the thinking in his Ogilvy Lecture for The Marketing Society.

In essence, all the evidence for marketing effectiveness (notably Binet & Field’s “The Long and the Short of It”) points towards being able to balance both long term brand building AND short-term sales-activation focused marketing.

Mark goes further to argue that successful marketers need to embrace a bothist approach and mindset more widely. Qual AND quant; strategy AND creative; segmentation/targeting AND mass marketing; listening AND leading change.

This is particularly pertinent for 2021. Balancing the long and short term was one of the main challenges that came up in Econsultancy’s recent Future of Marketing survey. Respondents expressed concerns around needing to drive sales in the short term to survive but at the cost of the longer-term vision or brand-focused activity.

Digital marketing typically gets treated as ‘short’: a short-term, measurable, set of marketing tactics. Digital should be well-suited, then, to a tough economic climate where short-term sales and measurable ROI are prized. Indeed, WARC’s forecast for where marketing dollars will be going in 2021 vs 2020 shows digital marketing dominating the growth:

Global forecast for ad spend by media type. Source: Warc Data

But, as with marketing in 2021 more generally, the opportunity in digital is bothist. In fact, I believe it always has been, and to treat digital only as a short-term tactic is misguided. Consider the following ‘long term digital’ approaches:

 • SEO: beyond some technical aspects, SEO is largely about reputation, quality, credibility, authority. SEO is a long-term investment, much like building brand equity. SEO takes continued effort over time: it is hard to build value, and can be quick to destroy it, but it is absolutely worth it in the long run. Link equity, domain authority, SERPS coverage…these are not short-term sales activation goals.
 • Email Sender Reputation. Building your email sender reputation is also a long-term investment. You have to earn your reputation with quality over time. But the business case, for even percentage points of additional email deliverability, is clear.
 • Data – digital has forced us all to get better with data. There are tactical aspects to this but also long-term strategic benefits. As we’re forced to create metadata, taxonomies, schemas and other information architecture scaffolding we are actually codifying the DNA of our businesses and customers. Thus ‘digital’ takes us beyond marketing to the very heart, and future competitiveness, of our businesses.
 • SaaS mindset. I’ve written before about why every business should think like a SaaS business, the crux of which is that the metrics that drive these businesses are fundamentally long term, despite their acknowledged digital prowess. Great ‘digital’ businesses, like Amazon, take the long view.

Digital can also embrace the contrarianism of marketing Bothism:

 • Why choose between mass marketing vs targeting? With digital you can segment and target but also deliver scale e.g. ABM (account based marketing) but augmented with intent data to expand reach; using lookalike audiences or expanded search terms to deliver ‘mass niche’.
 • Do we need to decide between differentiation and distinctiveness? With dynamic personalisation in digital we can differentiate the experience at an individual customer level but still use our brand codes to be distinctive.
 • Paid search marketing is the quintessential ‘performance marketing’ tactic that can be very short term and yet, as Ritson argues in It’s time for ‘share of search’ to replace ‘share of voice’, it should also be considered as strategic.
 • Digital marketing is both to humans AND machines. We market to machines with the data we feed to search engine bots, comparison sites and aggregators, the location data we feed to mapping services, the ratings and reviews, the product data feeds etc.

It remains to be seen if businesses and marketers are brave enough to do the right thing and be bothist in 2021 rather than only short term. But do not forget that digital is bothist too. Of course, there should not really be a distinction between ‘digital’ and ‘classic’ marketing – that was the bothist impetus behind their fusion in our Modern Marketing Model (M3).

10. Digital’s Inconvenient Truth

Reducing our impact on the environment, and creating more sustainable businesses, is another mega trend. It is tempting to believe that digital and ecommerce are a positive step forwards but there is mounting evidence to show that digital means of doing business is also damaging. 2021 will see increasing efforts to try and mitigate this negative impact, despite the pressures of tough economic times.

Even a year ago around a billion trees needed to be cut down just to provide the e-commerce packaging for the US. Thirty percent of the solid rubbish the US generated came from the packaging of home-delivered products and the packaging for Christmas returns alone emitted an additional 15 million tons of carbon into the atmosphere. Whilst the pandemic has given the planet some reprieve in other areas, these figures will only have gone up in 2020.

In ecommerce most efforts are directed at reducing packaging waste (e.g. compact by design) and reducing emissions in the supply chain and delivery process. The products themselves are also under scrutiny with an emphasis on sustainable traceability, recycle and reuse, and the ‘right to repair’.

But ‘digital’ is more than just ecommerce. Gerry McGovern’s recent “World Wide Waste” book is cause for alarm. Part of the problem is physical digital devices: in 10yrs global e–waste from these will be 120 million metric tonnes of CO2 a year, equivalent to 3X the weight of all the commercial aircraft ever built. But we must also consider the data we create, transfer and consume:

 • 6 billion trees would have to be planted to offset the pollution caused by email spam.
 • 16 million trees would need to be planted to offset the pollution caused by the estimated 1.9 trillion yearly searches on Google.
 • 80% of all digital data is never accessed or used again after it is stored.

On the one hand we can celebrate the huge ecommerce numbers around Black Friday, or 11.11 (Singles Day) in China, but more brands are subverting this consumerism with support for the environment instead. Patagonia has been doing so on Black Friday for nearly a decade, and in 2020 marked the day by launching used product alongside new on its website. The retailer claims that buying a used garment “extends its life on average by 2.2 years, which reduces its carbon, waste and water footprint by 73 percent.”

The inconvenient truth we need to face in digital is that it is the very same effortless, instantly-gratifying customer experiences that we strive to deliver that are also driving an ecommerce revolution that is damaging the planet we’re trying to protect.

Coronavirus has benefited ecommerce and the environment in the short term. Ecommerce will win in the long term also but can it avoid doing so at the expense of the environment?

join us for our digital and marketing trends predictions. 26th january 3pm GMT, register now

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم